String Gardens – ogrody sznurkowe

Jakiś czas temu moją uwagę zwróciły ogrody sznurkowe (String Gardens). Niewiele o nich informacji w języku polskim, zatem pozwolę sobie na kilka słów wyjaśnienia. Ich twórcą jest artysta holenderskiego pochodzenia Fedor Van der Valk, a inspiracją dla niego była japoństa sztuka bonsai ‘Kokedama’. W skrócie polega ona na przeniesieniu rośliny uprawianej w doniczce wraz z całym systemem korzeniowym poza nią i umieszczenie jej w zwartej kuli ziemi, otoczonej mchem. Zazwyczaj tak przygotowane rośliny umieszczane są następnie na tackach lub talerzach. Fedor poszedł o krok dalej i podwiesił oprawione w mech kule na sznurkach.

Dość interesujący pomysł i łatwy do wykonania. Są już zielone ściany dlaczego by nie rośliny na sznurkach ;)Mogą stanowić doskonałe i bardzo oryginalne rozwiązanie dla małych przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Takie rozwiązanie daje nam nieco inny punkt widzenia, rośliny podwieszane na różnej wysokości tworzą imponujący krajobraz, który nie jest już tylko tłem jak to bywa w przypadku roślin w donicach, ale wchodzi w interakcję z otaczającą przestrzenią. Ciekawi mnie tylko jak długo rośliny wytrzymują w takiej formie.

Gdyby ktoś z czytelników chciał się pokusić i stworzyć swój własny wiszący ogród, poniżej zamieszczam, krótki proadnik, jak zrobić to krok po kroku.

Jak stworzyć ogród sznurkowy (String Gardens):

-rośliny,

-torf wymieszany z ziemią do bonsai w stosunku 7:3,

-mech torfowiec,

– sznurek np. konopny, sizalowy, bawełniany,

– nożyczki,

– woda.

 Jakie rośliny wybrać?

Najlepiej wybrać takie rośliny, które preferują cień ponieważ mech, którym owijane są kule nie może być wystawiony bezpośrednio na działanie słońca.  Poza tym nie ma chyba reguł co do wyboru roślin, jeśli bedziemy pamiętać tylko o wystarczającej ilości światła możemy puścić wodze wyobraźni i eksperymentować. Rośliny, które świetnie będą się do tego nadawać to min. trawy, paprocie, stroczyki, begonie, rojniki,  cyklemeny.

Z ciekawszych realizacji, które widziałam to zawilec (np. powabny), szafirek, borówka, rabarbar, anturium, cyklamen, dizygoteka, mak, bluszcz, nasturcja, rosiczka a nawet niewielkie, młode drzewa takie jak magnolie, brzoskwinie, jabłonie, grusze, klony, drzewka cytrusowe.

Krok 1

Wyjmujemy roślinę z doniczki i usuwamy możliwie jak najwiecej ziemi z korzeni, uważając by ich nie uszkodzić.

Krok 2

Mieszamy torf z ziemią, powinniśmy uzyskać konsystencję zbliżoną do gliny lub ciasta, jeśli uda nam się stworzyć zwartą kulę, która się nie rozpadnie oznacza to, że proporcje są dobre 😉

Krok 3

Robimy kulę tak dużą, aby pomieściła w sobie korzenie rośliny (wielkość pomarańczy, dużego jabłka).

Krok 4

Korzenie rośliny owijamy suchym mchem a następnie obwiązujemy dalikatnie sznurkiem.

Krok 5

W kulce ziemi robimy otwór i delikatnie umieszczamy w nim roślinkę, ubijamy.

Krok 6

Kulkę ziemi, w której jest już roślinka pokrywamy dookoła, dokładnie mchem, mocno dociskając go do powierzchni a następnie obwiązujemy sznurkiem, zostawiając dość długi koniec, aby móc naszą roślinę podwiesić.

 Pielęgnacja

Roślinę należy zraszać spryskiwaczem raz dziennie, najlepiej w godzinech porannych. Co jakiś czas całą roślinę możemy włożyć do miseczki z wodą, żeby mogła się dobrze napić.

Źródło fotografii: stringgardens.com

Kwi 27, 2013 | Napisano przez w Blog | 1 komentarz

Komentarze (Jedna odpowiedź)

  1. […] poprzednim poście pt. String Gardens – ogrody sznurkowe pisałam o ogrodach sznurkowych, postanowiłam dzisiaj sama  stworzyć taki ogród, może nie od […]

Dodaj swój komentarz

Adres e-mail nie będą publikowany.

Premium Wordpress Themes by UFO Themes